ערבות בנקאית

עולם שלם ומלא בכסף כלוא: כל מה שרציתם לדעת על ערבות בנקאית

עומדים להיכנס לחוזה וחוששים לעתיד הנכס או הרכוש שלכם? יש לנו חדשות טובות עבורכם.

בכדי להבטיח את העמידה בתשלום כאשר חותמים על הסכם שכ"ד ו/או אשראי ספקים, נוצר מנגנון משפטי המוכר על ידי רשויות החוק שתפקידו להבטיח את ביצוע התשלום ו/או להסדיר התחייבות כלשהי, זאת כאשר נוצר מצב אשר הוסכם בין שני הצדדים ככזה אשר דורש את הפעלת המנגנון. אותו מנגנון מוכר לנו בתור ערבות בנקאית אשר ניתנת ע"י כלל הבנקים בישראל, ואשר שימשה כאופציה הפופולארית ביותר עד להגעתה של אובלי לשוק.

מהי ערבות בנקאית?

אחת הדרכים הטובות ביותר בה ניתן לייצר ביטחון לנותן השירות/משכיר הינה לערב גורם רציני, מוכר ובעל יכולות שביכולתו להנפיק ערבות כספית להבטחת התשלומים שנקבעו בהסכם בין הצדדים. הבנקים נכנסים בצורה מדויקת להגדרה הנ"ל. הערבות הבנקאית הינה שטר ערבות אשר יינתן למבקש הערבות, בעל נכס, ספק, או כל מי שמעניק את השירות או זכות השימוש בנכס או ברכוש. במקרה ובו השוכר/מקבל השירות לא עומד בהתחייבותו, אזי נותן השירות/משכיר יכול לדרוש את חילוט הערבות. במצב זה, הבנק ישלם למוטב את סכום הכסף הנקוב בכתב הערבות הבנקאית כפי שהוסכם בין הצדדים. חילוט הערבות נעשה באופן אוטונומי, מבלי להיכנס להליכים משפטיים או לבזבז זמן יקר.

אחד היתרונות של הערבות הבנקאית הוא העובדה שהבנקים מנפיקי הערבות הינם גופים מנוהלים ומפוקחים שניתן לסמוך עליהם שבעת בקשת חילוט ערבות נותן השירות ירגיש בטוח ויקבל את סכום הערבות הנקוב, ככל שיידרש. לרב, הבנק מבטיח את עצמו בשעבוד פיקדון בסכום נקוב אשר ישמש אותו לתשלום למוטב במעמד חילוט הערבות, ככל שיידרש. הסכום אשר ישועבד לא ניתן לשימוש. (למעט מקרים נדירים בהם בית המשפט מורה שלא להשתמש בערבות הנ"ל או חלילה מאבדים את כתב הערבות).

איך מקבלים ערבות בנקאית, ואיך מבטלים אותה?

בשלב ראשון, השוכר/מקבל השירות יפנה לבנק ויבקש להנפיק ערבות בנקאית על הסכום שסוכם (מדובר בהליך הדורש הזמנת כתב הערבות מראש, וכאשר הוא מוכן נדרש להגיע פיזית לבנק ולקחת את שטר הערבות). לדוגמא: במידה וסכום הערבות נקבע על סך של 25,000 ₪, בדרך כלל יידרש המבקש (השוכר/מקבל השירות) להפקיד את הסכום הנ"ל בפיקדון אשר ישועבד לטובת הבנק להבטחת שטר ערבות. השוכר יעביר לצד השני בהסכם, המשכיר/הספק את כתב הערבות המקורי (זהירות - לא לאבד את כתב הערבות. אי אפשר לבטלו או לממשו ללא הצגת המקור).

עלות הנפקת הערבות נעה בד"כ בין 1,000 ל-1,250 ₪ בתשלום חד פעמי, העלות בסה"כ בטווח שבין 4% ועד 5.1%, המורכבים מעמלה שנתית העומדת על כ-2.5%, אחוז ועוד כ-1.7% עלות רישום מסמכים. כמו כן, יש לקחת בחשבון שהסכום אשר ייסגר בפיקדון כספי וישועבד לא יהיה נגיש למשך כל תקופת חיי הערבות (חיסרון זה כמעט ולא מתבטא באובלי – בה הכסף שהיה כלוא בבנק משתחרר וחוזר לתזרים העסקי או המשפחתי - כל זאת בתשלום מעט גבוה יותר (בכ-1.5%) ואפשרות פריסת העמלה עד 12 תשלומים.

במהלך תקופת חיי הערבות, ניתן להחזיר את שטר הערבות בכל רגע נתון לאחר אישור המוטב (בעל הנכס). עם קבלת השטר המקורי, הבנק יבצע החזר יחסי של העמלה וישחרר את הפיקדון, כך שגם אם כבר הנפקתם ערבות בנקאית, עדיין קיימת האפשרות לעבור לאופציה הטובה יותר – לאובלי.

במקרים מסוימים ניתן לפנות לבית המשפט ולדרוש את ביטול הערבות. שני המקרים הנפוצים בתחום הם טענה כי הערבות זויפה, שונתה או הושגה במרמה, ומקרה בו הלווה או השוכר יכול להוכיח כי ההסכם כובד במלואו ואין כל סיבה לממש את הערבות הבנקאית.

ערבות בנקאית אאוט, ערבות כספית דיגיטלית אין – אובלי

מהם מאפייני הערבויות העומדים בפניי?

ערבות אוטונומית - אובלי

ערבות אוטונומית:

ערבות זו נחשבת כערבות שאינה תלויה בבנק עצמו ובהחלטותיו. במילים אחרות, כאשר הנושה או המשכיר מגיע לבנק ודורש לחלט או לממש את הערבות, הוא אינו נדרש להוכיח דבר ו הבנק מחויב להעביר את התשלום תוך 7-10 ימים. הבנק מנוע מלהטיל סנקציות כלשהן או להתערב, והוא אף אינו יכול לבקש נימוק לבקשת חילוט הערבות.

ערבות בלתי מוגבלת בסכום - אובלי

ערבות בלתי מוגבלת בסכום:

ערבות זו, כשמה כן היא. בערבות זו הבנק מעניק את אותו השירות, אך אין סכום כסף שהוחלט מראש. מיותר לציין שמדובר בהחלטה מסוכנת ביותר, אשר עלולה להוביל לתשלומים גדולים, חובות ואף להוביל לפשיטת רגל בקלות יחסית.

ערבות מוגבלת בסכום - אובלי

ערבות מוגבלת סכום:

סוג הערבות המוכר והפופולארי ביותר, בו קובעים סכום מראש, וניתן לחשב ולדעת את גובה הריבית והתשלומים הצפויים ללא כל הפתעות.

ערבות דיגיטלית - אובלי

ערבות דיגיטלית:

הליך ערבות בנקאית רגיל לחלוטין, המתבצע באמצעות אתר האינטרנט, אפליקציה או כל פלטפורמה אחרת של הבנק מבלי צורך להגיע לסניף. שטר הערבות מוצג לדורש בתור קובץ דיגיטלי.

האם כדאי לכם לבחור בערבות בנקאית?

תשובה זו מתחלקת לשתיים: מדובר בפעולה המטיבה עם בעל הנכס, בעל הרכוש או מעניק השירות/זכות השימוש בנכס ומקנה לו ביטחון, כלכלי. מנגד – הצד השני בהסכם השוכר/מקבל השירות נאלץ להתמודד עם מצב בו הוא מאבד גישה לסכומי כסף גדולים שברשותו, עליו לשלם עמלות גבוהות בעת הנפקת הערבות, בנוסף לחשש מכך שהנושה יכול לממש את הערבות גם כאשר מבחינתו לא חלה הפרה כלשהי של תנאי ההסכם שבינהם.

למעשה, בגלל אותו אי-שוויון, לווים רבים בוחרים שלא לבחור באופציה זו מלכתחילה, מה שמוביל להסכמים רופפים או לביטולם מלכתחילה, מה שמוביל להפלת עסקאות והסכמים ומונע צמיחה עבור לא מעט ספקים, מלווים וכמובן גם צורכי שירות ולווים – אשר יכולים ליהנות כעת מכלל היתרונות של אובלי.

ערבות כספית דיגטלית אובלי - ערבות כספית דיגיטלית ששני הצדדים יעריכו

אובלי תוכלו ליהנות מהצעה מיוחדת אשר כוללת את כל היתרונות של הערבות הבנקאית הקלאסית, ביחד עם הימנעות מהחולשות והדאגות שלה. אנו מציעים מודל מהפכני בו לא תצטרכו לרתק ולשעבד את כספכם בפיקדון מראש, והסכום היחיד שתשלמו יהיה עמלה הוגנת ונמוכה משמעותית בהשוואה לעמלות הבנקאיות, זאת מבלי לוותר על הנוחות, האמינות והיציבות הבנקאית. אובלי נהנית ממערכת בטחונות מוצקה - הערבות מונפקת על ידי חברת גולדנרוד פיננסים בע“מ בעלת רישיון אשראי מורחב מטעם משרד האוצר (מספר רישיון 56403) מטעם רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, השותפה ב- OBLI. נוסף עליה, שותפה גם חברת "הכשרה חברה לביטוח". לכן, אובלי היא החלופה הבטוחה ביותר לערבות הבנקאית, באמצעות מערכת דיגיטלית חכמה ומתקדמת שתעניק שקט ונוחות גם לבעלים וגם לאלו אשר חתמו עימו על ההסכם. רוצים לשמוע עוד על הדרך החדשה לבצע ערבות חכמה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

רוצים לשמוע עוד על הדרך החדשה לבצע ערבות חכמה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

רוצים לשמוע עוד על הערבות ללא פיקדון של OBLI? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
להשארת פרטים