שטר חוב לשכירות

הכל על אחת הבטוחות הנפוצות בשוק הנדל"ן

שטר חוב נחשב לאחת הבטוחות הנפוצות בשוק השכרת הנדל"ן. מהם היתרונות החסרונות של שטר חוב לשכירות ומהן האופציות האחרות העומדות בפני המשכירים? מדריך למשכיר.

רכשתם נכס להשקעה או שאולי קיבלתם נכס בירושה ואתם מעוניינים להשכיר אותו אך חוששים משוכרים בעייתיים שלא ישלמו בזמן או אפילו יגרמו נזק לדירה? אחת מהבטוחות הנפוצות העומדות לרשותכם היא החתמת השוכרים על שטר חוב. מדובר בעצם על מסמך בו מתחייב השוכר כלפיכם המשכירים שבמידה והוא יפר תנאים מהותיים בחוזה השכירות, הוא ישלם לכם סכום כספי מסוים שנקוב בשטר החוב. ההליך מאוד פשוט ובניגוד לשנות העבר בהן נזקקנו לסור לבנק הדואר ולרכוש בו שטר חוב רשמי הרי שכיום ניתן להדפיסו בקלות באמצעות האינטרנט. מעבר לפשטות ההדפסה שלו שטר החוב נהנה מיתרון אחד גדול – מדובר על מסמך בעל תוקף משפטי כך שבמקרה הצורך ניתן להגישו ישירות ללשכת ההוצאה לפועל, מבלי להידרש להגיש תביעה כספית בבית המשפט.
שטר חוב לשכירות באמצעות הערבות החוץ בנקאית של אובלי, ללא פיקדון בבנק

שטר חוב "ערבים"

למרות היתרונות שנמנו לעיל, שטר החוב מגיע עם מספר חסרונות בולטים – ראשית, הדרך היחידה לממש אותו היא פנייה להוצאה לפועל וזו כרוכה בהליכים ממושכים וארוכים. שנית, אם השוכר מוכיח להוצאה לפועל שאין לו יכולת כלכלית לשלם את שטר החוב, הרי ששטר החוב יהפוך לפיסת נייר חסרת חשיבות. זו גם הסיבה שברבות השנים, "שופץ" שטר החוב והוספה לו פיסקת ערבים במה שנקרא כיום גם "ערבות אוואל". בשטר חוב זה חותמים שני ערבים או יותר המתחייבים לשלם למשכיר את הסכום הנקוב בשטר, במקרה שהשוכר לא יוכל לעשות זאת.

מימוש שטר החוב – תשלום אגרה ואפשרות לקבלה חלקית בלבד של הכסף

היה והחלטתם לממש את שטר החוב הנמצא בידיכם הרי שתצטרכו לגשת ללשכת ההוצאה לפועל ולהגיש בקשה למימוש השטר, אליה ילווה גם תשלום אגרה. עם פתיחת התיק יקבל השוכר הודעה והוא יהיה רשאי להגיש התנגדות לבקשה בתוך 30 יום מקבלת ההודעה. במידה והוא אכן הגיש התנגדות הרי שהטיפול בתיק יועבר להכרעה בבית משפט השלום, מה שעלול לקחת זמן רב, ואף תצטרכו לקחת בחשבון שבית המשפט עלול לפסוק לטובת השוכר (במידה והוא הצליח למשל להוכיח טענות להפרת חוזה מצידכם). היה והשוכר לא הגיש התנגדות או שבית המשפט פסק לטובתכם הרי שהוא יצטרך לשלם לכם את הסכום הנקוב בשטר. במקרה בו אין ביכולתו לשלם, הבקשה תופנה לערבים החתומים על השטר. אם מדובר על שטר חוב לשכירות ללא ערבים הרי שהמשכיר ייאלץ להתחיל בהליכי גבייה מול שוכר המוגדר כחייב מוגבל באמצעים ואלו עשויים להסתיים רק בהחזרה חלקית של הסכום.

ערבות בנקאית – האלטרנטיבה שתגן עליכם לחלוטין

נוכח חסרונותיו של שטר החוב עומדות בפניכם מספר אלטרנטיבות נוספות: צ'ק בנקאי, צ'ק ביטחון וערבות בנקאית. נתחיל בצ'ק הבנקאי. מדובר על צ'ק מיוחד שמונפק על ידי הבנק ומופעל במנגנון הזהה לזה של הערבות הבנקאית. סכום הצ'ק יורד מחשבונו של השוכר ועל כן מדובר על כסף מזומן לכל דבר ועניין. וכאן בדיוק הבעיה: היה והצ'ק הלך לכם לאיבוד, נגנב, נשרף, וכן הלאה, הרי שהבטוחה היחידה שהייתה לכם ביד בעצם לא קיימת יותר ונותרתם קרחים לגמרי. האלטרנטיבה הבאה היא צ'ק ביטחון. כאן כבר מדובר על צ'ק רגיל אותו נותן לכם השוכר כבטוחה. המשמעות: במידה והשוכר מוגבל בחשבון הבנק והצ'קים שלו חוזרים, אזי לצ'ק אין ערך אמיתי. בכל מקרה הצ'ק מוגבל לזמן של חצי שנה ולכן אם הלכתם על האופציה הזו תצטרכו בנוסף לבקש צ'ק חדש כל חצי שנה. האופציה השלישית היא הערבות הבנקאית. כאן מדובר על ההגנה ההרמטית ביותר עבורכם המשכירים שכן זהו מסמך מחייב מטעם הבנק בו הוא מצהיר כי הוא ערב כספית על הסכום הנקוב במסמך. המשמעות: היה והשוכר הפר את תנאי החוזה תוכלו לסור לסניף הבנק עם מסמך הערבות ולדרוש את הכסף ללא צורך בהצגת הסבר. הכסף יועבר לחשבונכם בתוך מספר ימים.

הערבות החוץ הבנקאית של OBLI – ללא פיקדון בבנק

הערבות הבנקאית נחשבת אמנם לאופציה הטובה ביותר עבורכם המשכירים אך שוכרים רבים נרתעים ממנה שכן היא כרוכה בהקפאת פיקדון (בגובה 3 חודשי שכירות) בבנק. כך שאם נניח דמי השכירות עומדים על 30,000 שקל לחודש, השוכרים יצטרכו לכלוא בבנק 90,000 אלף שקל לאורך כל תקופת השכירות, מבלי יכולת להשתמש בהם, לכל צורך שהוא. ובדיוק כאן יש לנו בשורה גדולה עבורכם: מהיום יכולים השוכרים שלכם לקבל ערבות דיגיטלית בטוחה ומתקדמת, בלי פיקדון כלוא (כן, ממש כך) ובלי צורך להגיע לבנק ולחכות לפקידים בתור המתיש. המודל אותו בנינו מבוסס על ערבות ללא פיקדון תמורת עמלה בגובה 6.5% ובפריסה של עד 12 תשלומים חודשיים. כל התהליך נעשה באמצעות פלטפורמה דיגיטלית בטוחה ומתקדמת והוא אורך דקות ספורות. עם סיום ההליך מקבלים השוכרים למייל קובץ ערבות דיגיטלית מובטחת, אותו הם יכולים לשלוח אליכם במהירות ובכך להשלים את התנאים המקדימים להשכרת הדירה.

ערבות אמינה ובטוחה בדיוק כמו הערבות הבנקאית

על מנת שתוכלו לישון טוב בלילה נוכל לספר כי הערבות של OBLI (אובלי) היא ערבות אמינה ובטוחה בדיוק כמו הערבות הבנקאית. הערבות שלנו מונפקת ע"י חברת גולדנרוד פיננסים בע"מ, ח.פ 514578674 בעלת רישיון אשראי מורחב מספר 56403 מטעם רשות ההון, ביטוח וחיסכון ועומדת בכל תנאי הרגולציה המחמירים ביותר. כמו כן יש לחברה שני שותפים פיננסים מוסדיים חזקים - אחת מחברות הביטוח הידועות במשק וגוף מוסדי נוסף, והיא גם קיבלה את תמיכת משרד הכלכלה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. יתר על כן, OBLI במסגרת תהליך חיתום חדשני ומתקדם מאמתת את פרטי האשראי של המתעניין בדירה, ומעניקה את הערבות שלה אך ורק למבקשים שעוברים בהצלחה תהליך שאישר יכולת החזר אשראי. המשמעות הישירה לכך היא שאם המתעניינים בנכס יצטרכו לבחור בין נכס המגיע עם ערבות בנקאית המחויבת בפיקדון לבין ערבות גמישה יותר שלOBLI הם יבחרו בנכס שמגיע עם ערבות OBLI. ומה בנוגע לביטחון שלכם? היה ותצטרכו לממש את הערבות תוכלו לעשות זאת בקליק. מהיר, פשוט וקל.
רוצים לשמוע עוד על הערבות ללא פיקדון של OBLI? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
להשארת פרטים